A prosztata jóindulatú megnagyobbodása harminc éves kor alatt szerencsére nagyon ritka, míg a nyolcvan éves kort megérő emberek több, mint kilencven százalékát érinti.
A prosztata a húgyhólyagnál – annak alsó részénél – elhelyezkedő szerv. Körülveszi a húgycső nyílását, szerkezete mirigyes. Fő feladata a váladéktermelés, mely a szexuális ingereknek köszönhetően az ejakuláció következményeként kikerül a szervezetből. Gyakorlatilag az ondóváladék jelentős részét ez képezi.
A megnagyobbodás oka
A jóindulatú prosztata megnagyobbodás okai hormonális hatások, hormonális változások. Ami jelenleg az orvosi nézőpont szerint a legvalószínűbb, hogy a tesztoszteronszintnek köze van a megnagyobbodáshoz. Ami szintén bizonyítást nyert, hogy az életkor előrehaladásával az ösztrogén szint jelentős mértékben nő, ami pedig egyértelműen fokozza a tesztoszteron prosztatára kifejtett hatását. Vizsgálva a genetikai jellemzőket, azt is feltételezik, hogy családi hajlam is közre játszhat az állapot kialakulásában.
A megnagyobbodás tünetei
A leggyakoribb tünet a vizeletindítás nehézsége, később pedig, vagy előrehaladott állapotban a vizelet elindításának képtelensége. Jellemző tünet a húgycső és a hólyag gyulladása, illetve az alhasi fájdalom. Ha valaki nem figyel a tünetekre, akkor szövődményként vesemedence-gyulladás is kialakulhat, ami pedig a betegség elhanyagolása miatt a vese tartós károsodásához is vezethet.
A megnagyobbodás kezelése
A jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelésére több módszer is rendelkezésre áll, még vény nélkül kapható gyógyszerek formájában is. Ezek főként természetes alapanyagú gyógynövény készítmények. Vényköteles gyógyszerek is kaphatóak a rendellenesség kezelésére, melyek orvosi utasításra, és ellenőrzés mellett alkalmazhatóak. Amennyiben ezek nem nyújtanak hatékony, vagy tartós megoldást a problémára, akkor a műtétet szokták javasolni.
A vény nélküli gyógyászati készítmények szedése esetén – tehát még az előtt - is ajánlott szakorvost felkeresni, hiszen a pontos diagnózis felállítása érdekében ez elengedhetetlen. Így zárható ki a súlyosabb kórkép, melynek tünetei hasonlítanak a jóindulatú megnagyobbodáshoz.
Amennyiben életmódunkkal is szeretnénk segítségére lenni szervezetünknek a prosztata megnagyobbodás tüneteinek enyhítésében, akkor a következőket tehetjük:
-
rendszeres, óvatos testmozgás
-
olajos magvak fogyasztása – tökmag, (tökmag olaj) lenmag
-
megfelelő étrend – brokkoli, kelbimbó rendszeres fogyasztása
-
gyógyteák fogyasztása, mint zsálya, csalán, fűrészpálma – hiszen gyulladáscsökkentőek, és a hólyagot humánus, mégis hatékony módon átmossák, tisztítják.
A gyógynövények nagyon sokat segíthetnek természetes módon a tünetek enyhítésében, de fogyasztásuk előtt a tájékozódás elengedhetetlen. Fontos, hogy túl sok ideig, vagy nagy mennyiségben nem szabad fogyasztani azokat, illetve egyéb gyógyszer készítményekkel együtt alkalmazva problémát okozhatnak.
A jóindulatú prosztata megnagyobbodás igen nagy számban érinti a középkorú férfiakat, tünetei enyhíthetőek, de a pontos diagnózis felállításához – ahogy fentebb említettük - minden esetben orvosi vizsgálatra van szükség. Ennek hiányában nem ajánlatos kísérletezni a házi praktikákkal, és a vény nélkül kapható gyógyhatású készítményekkel sem, saját egészségünk érdekében.
Amennyiben tüneteinket igazoltan a prosztata jóindulatú megnagyobbodása okozza, akkor a patikákban a gyógyszerészek segíthetnek a hatékonyságban és árban is legmegfelelőbb készítmény kiválasztásában, forduljunk hozzájuk teljes bizalommal!