Miért veszélyes a kullancscsípés?
A mindennapi életben a "kullancscsípés" szót szoktuk használni, a valóságban azonban a kullancsok nem "csípnek". Szúró-szívó szájszervüket mélyesztik a bőrünkbe, amellyel vért tudnak szívni. A szúrás önmagában még nem lenne veszélyes, azonban a kullancs nyálával kórokozók juthatnak át a vérkeringésünkbe. A két legfontosabb betegség, amelyet közvetíthetnek ily módon a kullancsok, a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás (encephalitis). Szerencsére azonban nem minden kullancs csípése fertőz, és nem minden fertőzés jár klinikai következményekkel.. A megbetegedések a kullancsok érési fázisainak megfelelően április-május és augusztus-szeptember hónapokban halmozódnak.
A kullancsok nem csak a túrázókat, kirándulókat, mezőgazdasági dolgozókat és az erdészeket veszélyeztetik, városi parkokban, kertes házak udvarán, sportpályákon, sétányokon is előfordulhatnak.
Tippek a kullancsok elleni megfelelő védelemhez
- Viseljen zárt cipőt túrázáshoz és kiránduláshoz.
- Világos ruházaton könnyebben észre vehetjük a kis vérszívókat, és még a csípés előtt eltávolíthatjuk őket.
- Viseljünk karimás kalapot, így megakadályozhatjuk, hogy a számukra kedvelt hajas fejbőrt és fül mögötti részeket elérjék.
- Érdemes hosszú nadrágot viselni, és a zoknit ráhúzni a szárára. Nem túl csinos megoldás, de így megnehezíthetjük, hogy a kullancs elérje a bőrünket.
- Egy időre kullancsriasztó készítményekkel is távol tarthatjuk őket, érdemes azonban figyelni a kiválasztásnál, hogy milyen idős kortól használhatóak, és mennyi ideig hatnak. Ennek megfelelően szükséges a használatukat ismételni nap közben többször is.
- A közhiedelem úgy tartja, hogy B-vitaminok tartós fogyasztása csökkenti a kullancscsípés lehetőségét, erre azonban nincsen tudományos bizonyíték.
- A szabadban töltött idő befejeztével mindenképpen nézzük át a testünket, különös tekintetettel a kullancsok által közkedvelt melegebb bőrfelületekre és az olyan rejtett területekre, mint a térdhajlat, hónalj vagy fül mögötti bőrfelületek. A szőrrel vagy hajjal fedett részek is veszélyesek lehetnek, mert itt nehezebb észrevenni őket, így több idejük maradhat megkapaszkodni.
Kullancs elleni védőoltás
A kullancs által okozott vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancsencephalitis) megelőzhetjük védőoltás alkalmazásával is. Fontos tudni, hogy az oltás nem a csípést előzi meg, hanem a betegség kialakulását. Mivel a kullancsencephalitisnek csak a tünetei enyhíthetők, gyógymódja nincs, ezért különösen fontos, hogy tudjunk a védőoltásról. Az immunizálást télen, a kullancsok tavaszi aktivizálódása előtt kell megkezdeni, mivel az antitestek megjelenése a második oltást követő 14. napon alakul csak ki. Van lehetőség a hagyományos oltási séma mellett gyors immunizálásra is. A védőoltások orvosi vényre beszerezhetőek. Ha ily módon szeretnénk védekezni a megbetegedés ellen, keressük fel háziorvosunkat.
A Lyme-kór megelőzésére csak a kullancscsípés elkerülésével van lehetőség, védőoltással elérhető immunizálás egyelőre nem létezik. A kezelés általános módja bizonyos antibiotikumok alkalmazása. A kezelés elmaradása életre szóló tüneteket eredményez (ízületi problémák, szív- és érrendszeri érintettség).
Kullancscsípés - mi a teendő?
Amikor megcsíp minket a kullancs, akkor egy pici szúrással mélyeszti belénk a szájszervét, amelyen keresztül vért fog szívni.
- Fontos, hogy lehetőleg minél hamarabb eltávolítsuk a kullancsot speciális eszköz (kullancscsipesz, kullancs kiszedő kanál) segítségével.
- A rovart a bőrhöz minél közelebb fogjuk meg.
- Ügyeljünk arra, hogy az eltávolítás során ne nyomjuk össze a testét, mert így a benne lévő kórokozókat magunkba juttatjuk.
- Fertőtlenítsük a csípés területét.
(Dr. Zati Vatansever filmje)
Mikor menjünk orvoshoz?
Lyme-kór esetén a betegség lappangási ideje változó, a fertőzött kullancs csípését követő 1 naptól 3 hónapig is tarthat. A legelső tünet a csípés körül megjelenő, kb. 5 cm nagyságú, általában ovális alakú bőrpír (Lyme-folt). Ha a csípés helyén a pirosság nem múlik, vagy gyulladt az érintett terült, akkor azonnal forduljunk orvoshoz. Ha a bőrpír terjed, az is a betegség jele lehet.
Kullancsencephalitis esetén az első tünetek körülbelül 7 nap után jelentkeznek. Ezek influenza-szerű tünetek, mint a fáradtság, gyengeség érzet, éjszakai izzadás, izomfájdalmak, láz és fejfájás. Ha a csípés után ilyen tüneteket tapasztalunk, akkor is keressük fel az orvosunkat.