AJAKHERPESZ KESERÍTI AZ ÉLETED?

AJAKHERPESZ KESERÍTI AZ ÉLETED?

Az ajakherpeszt, vagy ahogy a szaknyelv nevezi, a herpes simplex labialis-t, a legtöbb esetben a herpes simplex virus 1-es típusa okozza. A felnőtt emberek körülbelül 90 százaléka hordozza ezt a vírust. Az első fertőződés általában tünetmentesen zajlik le, semmi nem mutatja a vírus jelenlétét a szervezetben. A vírus csak akkor okoz jellegzetes panaszokat, ha az immunrendszer legyengül, és a vírus így aktiválódni tud. Ritkábban azonban a nemi herpeszt is okozó 2-es típus tehető felelőssé az ajakherpesz kialakulásáért is. A kezelés során a vírus szaporodását, és ezzel a tünetek kialakulását tudjuk meggátolni, de a fertőződést magát nem lehet megszüntetni.

Annak ellenére, hogy a fertőződés ilyen magas százalékban van jelen, a vírus aktiválódása a hordozók mindössze 20-40%-ában fordul elő.
Ekkor égő, viszkető, bizsergő érzés, és bőrvörösség jelzi már előre a kellemetlen tünetek kitörését, amelyek végül vírusok millióit tartalmazó folyadékkal teli apró hólyagocskákkal mutatják meg a betegség rosszabbik arcát. Végül jó néhány napba beletelik, mire ajkunk visszanyeri herpeszmentes kinézetét. A sebek összességében 7-10 nap alatt, heg visszamaradása nélkül gyógyulnak.

A herpesz lefolyásának tipikus fázisai:

1. fázis: bizsergő, égő érzés és fájdalom
2. fázis: kipirosodott bőr
3. fázis: fájdalmas hólyagok kifejlődése
4. fázis: a hólyagocskák megtelnek vírusok millióit tartalmazó folyadékkal
5. fázis: a hólyagocskák nedvedzenek
6. fázis: varasodás és viszketés
7. fázis: sebgyógyulás

Hogyan fertőződhetünk meg?

A terjedés történhet a hólyagocskákkal való érintkezéssel vagy nyál útján is. Elővigyázatra azonban akkor is szükség van, amikor láthatólag már megindult a pörkösödés.

A leggyakoribb terjedési módok:

1. Terjedés közvetlenül nyállal

Tilos a csók? Sajnos a válasz igen. Ez különösen azért okozhat gyors fertőződést, mert egy intenzívebb csók során a pici hólyagocskák sérülnek, és így a bennük lévő folyadékkal azonnal közvetlen kontaktusba kerülünk. Nem kell azonban feltétlenül csókolóznunk, hiszen a hólyagocskák tartalma pohárral, vagy akár egy kölcsönadott ajakápolóval is tovább adható.

2. Herpesz okozta szemgyulladás

A herpeszes hólyagokban lévő folyadékot egy rossz mozdulattal szemünk nyálkahártyájára is átvihetjük, amivel további kellemetlenségeket okozhatunk magunknak szaruhártya- vagy kötőhártya-gyulladás formájában.

3. Herpesz terjedése textíliáról

A fertőzés nem csak közös pohár- vagy evőeszköz használattal érhet el minket. A herpeszvírusok még egy 40 fokos mosásnak is képesek ellenállni. A vírus ilyen módon való terjedésére ugyan nem nagy az esély, nem árt azonban óvatosnak lenni, és a fertőző személy ruháit, törülközőit 60 fokon mosni.

4. Fertőzés orális szex útján

A herpeszvírus közvetlen érintkezéssel bárhonnan bárhova átvihető: nemi szervről nemi szervre, szájról, szájra, szájról nemi szervre és fordítva. Ennek megfelelően az orális szex megfelelő alkalom lehet a vírus számára, hogy tovább terjedjen.

Kik a leginkább veszélyeztettek?

A kismamák, kisgyermekek, csecsemők és legyengült immunrendszerű egyének a legfogékonyabbak a fertőzésre. Ezért is fordulhat elő, hogy az emberek jelentős része már kisgyermekkorban átesik tünetmentesen az elsődleges fertőződésen.
A kismamáknál jelentkező ajakherpesz egyébként nem veszélyes a magzatra, azonban ha a kismamának nemi szerven jelentkezik herpeszfertőzése, akkor az hüvelyi szülés során fertőzheti a születendő kisbabát. Erre utaló jelek esetén azonban mindenképpen orvoshoz szükséges fordulni.

Mi váltja ki az újra és újra fellángoló tüneteket?

A herpesz előfordulásának gyakorisága teljesen egyedi. Egyes érintetteknél akár 3-6 hetente is jelentkezhet, míg másoknál csak évente egyszer fordul elő. Hogy mindez miért lehetséges, az nem teljesen tisztázott. Alapvetően a legyengült immunrendszer teszi lehetővé a vírus terjedését. Láz, stressz, fogorvosi beavatkozás során is fellángolhat a fertőzés. További kiváltó tényezők lehetnek a napfény, időjárás változás, hormonális változások (menstruáció, terhesség), de akár ételallergiával is összefüggésbe hozható.

Miért érdemes már a bizsergésnél megkezdeni a kezelést?

Akinek már volt herpesze, az pontosan tudja, mikor kezdődik újra a fellángolás. Enyhe bizsergés és viszkető érzés a jól ismert előjel. A vírusok ilyenkor kezdenek aktív munkába az ajkunkon. Mivel gyorsan szaporodnak, így még ilyenkor a legkönnyebb meggátolni a betegség nagyobb mértékű kialakulását, amikor a vírusok még kis számban vannak jelen.

Mi segíthet?

Az olyan házi praktikákkal, mint az ecetes borogatás, a fogkrém, vagy az alkoholos törölgetés, érdemes óvatosan bánni. Ezek ugyanis kiszárítják a bőrt, ami miatt a fertőződés enyhülését érezzük, azonban a gyógyulási folyamatot hosszabbíthatja használatuk, és a kiszáradt bőrfelületen a bakteriális felülfertőződés kockázata is növekedhet. Az illóolajok, pl. teafalolaj allergiát és bőrirritációt okozhat.

Amennyiben még nem alakult ki a herpeszes hólyag, érdemes a tünetek korai észlelésekor azonnal elkezdeni helyi vírusellenes kenőcsökkel, krémekkel a kezelést. Így még időben megakadályozhatjuk a fájdalmas és nem túl esztétikus hólyagok kialakulását. Ezeket naponta 5 alkalommal, kb. 2-4 óránként érdemes alkalmazni az érintett bőrfelületen. Ha már kialakult a herpeszes hólyag, nincs értelme a vírusellenes helyi kezelésnek, ekkor szárító paszták vagy fertőtlenítő hatású ecsetelők használata javasolt.

A krémek és kenőcsök mellett átlátszó tapaszok is rendelkezésünkre állnak. Ezek hatásának lényege, hogy a sebeknek megfelelő közeget biztosítva a varasodást akadályozzák, így a gyógyulási fázis alatt esztétikusabb a kinézetünk.

Kevésbé ismert, viszont annál hatékonyabb lehetőség a herpesz elleni harcban a lizin. A lizinnek igazolt immunrendszert erősítő és vírusellenes hatása is van. Megfelelő adagban alkalmazva abban a fázisban állítja meg a betegség kifejlődését, amikor elkezdjük a szedését. A lizin szedése mellett a herpesz kellemetlen tünetei vagy meg sem jelennek, vagy sokkal rövidebb idő alatt múlnak el.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A herpesz általában nem veszélyes, még akkor sem, ha évente többször jelentkezik. De ha az általános bőrtünetek mellett láz, vagy erősebb fájdalom jelentkezik, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. Súlyosan legyengült immunrendszerű embereknél ugyanis már súlyosabb következményeket is okozhat a vírusok szervezetben történő terjedése. Szintén ajánlott felkeresni orvosunkat, ha a tünetek az ajak környékéről elkezdenek nagyobb területeire is terjedni az arcunknak, mert ilyenkor előfordulhat, hogy a vírus célba vette a szaruhártyánkat, vagy a kötőhártyánkat is.

10 tipp herpeszben szenvedőknek

1. Vegyük észre minél hamarabb a kezdeti tüneteket! Minél hamarabb reagálunk, annál könnyebben megúszhatjuk a kellemetlenségeket.
2. Ha hajlamosak vagyunk a herpesz kialakulására, mindig legyen nálunk kéznél a kezelésre megfelelő szer! Használjuk a készítményt a kezdeti időszakban gyakran!
3. Mossunk kezet minél gyakrabban, különösen akkor, ha akaratlanul a fertőzött ajkunkhoz értünk!
4. A krémek, kenőcsök felviteléhez használjunk inkább fültisztítópálcikát a kezünk helyett.
5. Az érintett területet ne dörzsöljük, és a hólyagocskákat, pörköket semmiképpen ne vakargassuk!
6. Alapvetően semmilyen olyan tárgyat ne osszunk meg másokkal, amik érintkezhettek a herpeszes területtel! (pohár, evőeszköz, törülköző, szalvéta)
7. Váltsunk gyakran fogkefét, törülközőnket pedig mossuk 60 fok feletti hőmérsékleten!
8. Kerüljük a kismamák, kisgyermekek megpuszilását!
9. Ne dörzsölgessük a szemünket!
10. Napfényes időben használjunk UV-védelemmel ellátott ajakápolót!

EZEKET A TERMÉKEKET ÖNNEK AJÁNLJUK

ZOVIRAX AJAKHERPESZ KRÉM 2G

3.358 Ft
Kívánságlistára teszem

LXR ERPLIZIN KOMPLEX KAPSZULA 30X

3.300 Ft
Kívánságlistára teszem

ACICLOVIR AL 50MG/G KRÉM 2G

2.634 Ft
Kívánságlistára teszem

ZOVIRAX DUO 50MG/G ÉS 10MG/G AJAKHERPESZ GÉL 2G

3.808 Ft
Kívánságlistára teszem