10 TIPP LÁBIZZADÁS ELLEN

A lábizzadás kellemetlen ügy, főleg, ha rossz szag is társul mellé. Ez a tabutéma azonban nagyon sok embert érint, többet mint gondolnánk. Sokan helytelen módon azt feltételezik, hogy a fő kiváltó ok a nem megfelelő higiénia, azonban több más oka is lehet a tisztálkodás hiányán kívül. Összeállítottunk pár tippet, amellyel csökkenthetjük a kellemetlenséget a nyári melegben.
Okok
A frissen kiválasztott verejtéknek nincs kellemetlen szaga, mivel jelentős része vízből áll, az izzadságmirigyek által kiválasztott hosszú láncú zsírsavak pedig nagy méretük miatt alig illannak el a levegőben. A baktériumok azonban kisebb, szagkeltő molekulákra tördelik szét ezeket a láncokat, éppúgy, ahogy a verejtékben lévő hormonokat és a kénvegyületeket is. Ezek a baktériumok levegőtől elzárva szaporodó baktériumok. Ezért is lehet a gyakori okok közt említeni a szűk, rosszul szellőző zárt lábbeliket.
A fokozott lábizzadást okozhatja genetikai hajlam, de akár a pajzsmirigy működési zavara is.
A gyógyszerek között is találunk olyanokat, amelyek a verejtéktermelődést fokozzák.
Bizonyos érzelmek, mint a harag, stressz, szorongás is növelhetik a verejtékezés mértékét.
Különösen a férfiaknál jelent komoly gondot a fokozott verejtékezés és a lábszag. Ők eleve több verejtékmiriggyel rendelkeznek, ami a lábukra is jellemző. Kánikulában akár 250ml verejtéket is képes termelni a lábuk.
Tippek lábizzadás ellen
- Az első és legfontosabb lépés persze a megfelelő lábhigiénia, vagyis mossuk meg reggel és este is lábunkat.
- A hideg lábfürdő nemcsak tisztít, de fel is frissít minket a forró nyári napokon. Használjunk a vízhez zsályát (PATIKÁRIUM ORVOSI ZSÁLYALEVÉL TEA 40G), diófalevelet vagy levendulát.
- Lábunk megtörlése során ne feledkezzünk meg a lábujjak közötti területek alapos megszárításáról sem.
- Különböző lábszagűző és lábizzadásgátló spray-k is segíthetnek megszüntetni a panaszokat. (HANSAPLAST SILVER ACTIVE LÁBSPRAY 150ML)
- Kipróbálhatunk hintőporokat is, amelyek a lábra és a lábujjak közé szórva megkötik a nedvességet, és szárazon tartják a lábunkat.
- Ha mindenképpen szükséges zoknit viselnünk, kerüljük a műszálas anyagúakat, hordjunk inkább pamutból készültet. Ezek ugyanis fel tudják szívni a nedvességet.
- Válasszunk jó légáteresztő képességű bőr, vagy vászon cipőt. A műanyag lábbelikben elkerülhetetlen a lábszag. Nyáron persze javasolt a minél nyitottabb cipő.
- Használjunk vékony, légáteresztő talpbetéteket, amelyek szintén képesek valamennyi izzadságot megkötni. Cseréljük őket, ha már nagyon "szagosak".
- Hagyjuk cipőnket rendesen kiszellőzni, és kiszáradni. Cserélgessük gyakran lábbelinket, ne mindig ugyanazt hordjuk.
- A nikotin és az alkohol felerősítheti az izzadás mértékét. Hanyagoljuk hát fogyasztásukat.
Ha a fenti tippek nem oldják meg a kellemetlenséget, kérhetjük orvosunk tanácsát is. A nagyon erős verejtékezés esetén alkalmazható az iontoforézis, ill. végső esetben injekciós és műtéti megoldások is felmerülhetnek.